Polish English German Norwegian

Babiogórskie Centrum Kultury 

Kamery OnLine

OTN Mosorny Groń
Stacja Górna

HomeAKTUALNOŚCIAktualności 2012„Patrząc w przyszłość” - wizyta w Isny i Priverno

„Patrząc w przyszłość” - wizyta w Isny i Priverno

10 marca 2012 r. w Urzędzie Miejskim w Andrychowie – Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak i Skarbnik Jolanta Lach podpisali umowę dotyczącą realizacji projektu promocji Małopolski Zachodniej za granicą – „Patrząc w przyszłość – Małopolska Zachodnia wykorzystuje europejską szansę”. Andrychów zaprosił do tego projektu, jako partnerów, Zawoję, Libiąż i Zator.

Projekt „Patrząc w przyszłość – Małopolska Zachodnia wykorzystuje europejską szansę” jest wielką szansą dla miast i gmin biorących udział w tym wydarzeniu.
W ramach projektu zaplanowano 6 spektakli utrzymanych w konwencji teatru cieni. Teatr cieni to główny element projektu. Aktorzy przedstawiają wydarzenia charakterystyczne dla miejscowości, biorących udział w projekcie. Jest to m.in. historia andrychowskich tkaczy, hodowla zatorskich karpi, historia pasterstwa w Zawoi oraz praca górników z Libiąża. Przedstawienia odbędą się w 6 miastach partnerskich – Andrychowa i Libiąża – Priverno, we Włoszech, Isny Im Allgau w Niemczech, Landgraaf w Holandii, Tukums na Łotwie, Breclav w Czechach oraz Corciano we Włoszech.
 Promocja regionów odbywa się również poprzez występy zespołów - m.in. Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol z Andrychowa, zespołu muzycznego Czerwie z Andrychowa, młodzieżowego zespołu Dino z Andrychowa, zespołu regionalnego Juzyna z Zawoi, studio Tańca z Zatora, studio Tańca Flash z Libiąża.
Aby przybliżyć mieszkańcom partnerskich miast europejskich Małopolskę Zachodnią, nasze miejscowości prezentowane są na wielkoformatowych fotografiach. Zawojskie pejzaże i ciekawe miejsca możemy podziwiać na fotografiach Marcina Trybały. Również nie może zabraknąć naszych regionalnych potraw, które serwowane są na specjalnie przygotowanym stoisku. I tak odwiedzający nasze stoisko mogą skosztować andrychowskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym z Libiąża, zatorskiego karpia, andrychowskich miodów pod różną postacią oraz zawojskiego oscypka prosto z Hali Barankowej.
Pierwszy wyjazd promocyjny miał miejsce w dniach 6-8 lipca. Pojechaliśmy do Isny na „Kinder und Heimatfest”. Podczas isneńskiego święta dzieci oraz małej ojczyzny tysiące osób obejrzało działania promujące Zachodnią Małopolskę. Spektakl teatru cieni realizowany przez Teatr Figur Kraków pt. „Impresje” został przyjęty owacją na stojąco. Użycie niespotykanej techniki, w której sceny widoczne na wielkim ekranie, a budowane z ciał aktorów, pokazują kulturę, historię oraz charakter regionu, w którym leży Andrychów oraz miasta partnerskie, dało wspaniały efekt.  Również stoisko z potrawami regionalnymi cieszyło się wielkim powodzeniem. Mieszkańcy Isny zachwycali się naszym polskim chlebem, wspaniałym oscypkiem oraz innymi smakołykami. W Isny spotkaliśmy wielu Polaków, którzy na „obczyźnie” znów poczuli znane, swojskie smaki.
Priverno we Włoszech, to cel naszego następnego wyjazdu. 19 lipca wyruszyliśmy z Andrychowa w podróż do Priverno. W piątkowe południe dotarliśmy na miejsce. Podobnie jak w Niemczech, również w Priverno zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez miejscowe władze. Po piątkowym, spokojnym popołudniu nad Morzem Tyrreńskim sobota zapowiadała się bardzo pracowicie. Teatr przygotowywał się do spektaklu a my przygotowywałyśmy stoisko na popołudniową degustację. I tu również był pyszny andrychowski chleb z libiąskim smalcem i ogórkiem, zatorskie karpie marynowane i wędzone, zawojskie oscypki oraz andrychowskie miody. W pięknej scenerii średniowiecznego rynku odbył się wieczorny koncert sopranistki Łucji Czarneckiej oraz młodych wykonawców z Andrychowa Justyny Gajczak i Kamila Studnickiego.
„Impresje” Teatru Figur z Krakowa zostały przyjęte przez mieszkańców Priverno z ogromnym entuzjazmem. W Priverno nasze propozycje spotkały się z wielkim uznaniem. Na nasze stoisko oraz na koncerty i do teatru przybyło mnóstwo osób. Po krótkim pobycie we Włoszech w poniedziałek 23 lipca, wczesnym rankiem wróciłyśmy do Andrychowa i dalej do Zawoi.
Następny promocyjny wyjazd w ramach projektu „Patrząc w przyszłość – Małopolska Zachodnia wykorzystuje europejską szansę” nastąpi w ostatni weekend września br. Tym razem będziemy gościć w czeskim Breclav.

 

 

 

 

Reklama

Turystyczna Zawoja

Wszystkie ogłoszenia na www.zawoja.net.pl

Pod Diablakiem

Biuletyn Urzędu Gminy