Ewakuacja poczty w Zawoi - Centrum

Większość mieszkańców centrum Zawoi z niedowierzaniem przyjęła wiadomość o wspólnej akcji policji i straży pożarnej jaka rozegrała się wieczorem wokół budynku poczty. Niestety, wbrew podejrzeniom nie były to ćwiczenia. Pracownicy poczty zawiadomili odpowiednie służby po tym, gdy podejrzany proszek wysypał się z jednego z przyjętych listów.

Na miejscu niezwłocznie zjawiła się policja oraz strażacy z Suchej Beskidzkiej otaczając kordonem cały teren wokół budynku nie pozwalając nikomu wejść ani nikomu wyjść. Na miejsce wezwano również jednostkę ratownictwa chemicznego z Nowego Targu.

Strażacy w odpowiednich kombinezonach zabezpieczyli podejrzaną przesyłkę i na sygnale przewieźli ją do laboratorium w Krakowie. Pracownicy poczty oraz jeden z klientów, który był akurat w budynku, zostali ambulansem przetransportowani na oddział zakaźny makowskiego szpitala na obserwację.

Cała akcja trwała kilka godzin stawiając w stan gotowości sztaby kryzysowe Gminy Zawoja, Powiatu Suskiego, suskiego SANEPIDU, policji i straży pożarnej. Dalsze czynności uzależnione będą o d tego z jaką substancją mamy do czynienia.

Wstępna ekspertyza jednoznacznie wykluczyła obecność wąglika; trwają szczegółowe badania podejrzanej substancji.