Jeździli z głową - olimpijka Małgorzata Tlałka-Długosz w Zawoi

Zakończyła się pierwsza edycja realizowanego w Zawoi programu „Jeżdżę z głową”. Program był dedykowany uczniom trzecich klas szkół podstawowych. Najmłodsi uczyli się jazdy na nartach pod okiem profesjonalnych instruktorów, otrzymali niezbędny sprzęt, posiłek oraz mieli zapewniony dojazd do wyciągu.

Zawoja realizowała program „Jeżdżę z głową” jako jedyna gmina z powiatu suskiego i jedna z szesnastu gmin w województwie małopolskim.

Zajęcia odbywały się podczas dwóch weekendów (ostatni weekend lutego i pierwszy marca) na wyciągu „Wojtek” w Czatoży. Każdy z uczestników programu spędził na stoku 16 godzin.

Najmłodszych odwiedziła w Zawoi Małgorzata Tlałka-Długosz - wybitna polska narciarka alpejska i trenerka, olimpijka, zaliczana podczas swojej kariery do czołówki światowej. Kilka godzin szkoliła uczestników, podpowiadała instruktorom, wypatrywała młode talenty.

Ta wielka postać polskich sportów zimowych czynnie wspiera bowiem podobne inicjatywy. Podczas wizyty Małgorzata Tlałka-Długosz zapewniła,  że będzie wpierać wysiłki Gminy Zawoja w szkoleniu młodzieży. Podkreślała też, iż przy obecnym dużym zainteresowaniu narciarstwem biegowym i skokami narciarskimi, zjazd na nartach nie jest wystarczająco mocno promowany. Olimpijka zwracała uwagę na konieczność szkolenia młodzieży w narciarstwie zjazdowym, bo tylko to – jej zdaniem – pozwoli tej dyscyplinie i polskim zawodnikom zaistnieć w przyszłości na arenie międzynarodowej.

Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi, podczas spotkania z olimpijką i najmłodszymi na stoku podkreślił, iż uczestnictwo dzieci z Zawoi w tym i podobnych projektach jest niezbędne. Zapewnił także o wsparciu utworzenia sekcji narciarskiej  LKS „Watra” Zawoja. Dzięki uruchomieniu takiej sekcji dzieci i młodzież w przyszłym sezonie mogłyby rozpocząć treningi.

Realizacja projektu  „Jeżdżę z głową” kosztowała 16,5 tys. złotych, w projekcie wzięło udział ok. 100 dzieci z naszej gminy.  30 %  kosztów pokrył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, po 25 zł za każde dziecko płacili rodzice, pozostała część to środki z budżetu gminy.

Cele projektu są szerokie: od nabycia podstawowych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, poprzez osiągniecie wzrostu bezpieczeństwa młodych Małopolan, edukację w zakresie bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich oraz kształtowanie nawyku jazdy w kasku, poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów małopolskich szkół podstawowych, zachęcenie młodzieży do aktywnych form spędzania wolnego czasu, m.in. na stokach narciarskich, upowszechnianie kultury fizycznej po promocję Małopolski jako regionu szczególnie przyjaznego dla uprawiania rekreacji i sportu.